Individuální psychoterapie dospělých
Klienti se mnou nejčastěji řeší:
- Potíže ve vztahu k sobě, pocity nedostatečnosti, malá sebedůvěra, pochybnosti o sobě
- Vnitřní nejistotu, pocity nespokojenosti, nejasný životní směr
- Rodičovství a vztahy, partnerský vztah po narození dítěte, pocity spojené s mateřství
- Potíže ve vztazích s blízkými lidmi, kolegy či nadřízeným
- Pocity stresu, přetížení, tlaku na výkon
Ráda pracuji s maminkami, jejichž život se stejně jako můj, po narození miminka výrazně změnil, potřebují najít prostor pro sebe, své potřeby a pocity.
Často se na mne obracejí také ženy, které hledají, jak se propojit se svou intuicí, svým tělem a emocemi.
V tom všem a v mnohém dalším Vám může být psychoterapie nápomocná. Vzhledem k tomu, že cílem klientů bývá obvykle hlubší změna prožívání přistupuji k psychoterapii jako k dlouhodobému procesu. Něco více o mém přístupu k psychoterapii najdete zde.
Individuální psychoterapie dětí
Individuální psychoterapii poskytuji dětem šesti letým a starším. Čím je dítě mladší, tím více se naše sezení podobají volné hře.
Děti v ní pomocí mechanismu tzv. projekce mohou znovu prožít situace a emoce, se kterými se trápí a nevědí si s nimi rady. Díky hře mohou také najít nový pohled na to, co se jim v životě děje a najít jiná řešení. Pro děti je zároveň hra přirozená, učí se s její pomocí, což si obvykle ani plně neuvědomují.
Kromě samotné hry dětem pomáhá také vztah, který si se mnou vytvoří. Dítě by se se mnou mělo cítit v bezpečí a důvěřovat mi. Právě psychoterapeutický vztah považuji za nejvýznamnější v procesu změny u dětí i dospělých. Takový vztah je však třeba nejdříve vytvořit a to zabere určitý čas. Po jak dlouhé době můžete u dítěte vnímat změnu je individuální. Nicméně i zde upozorňuji na to, že je psychoterapie dlouhodobý proces. Čím dříve po začátku potíže s psychoterapií začnete, tím snazší a efektivnější může být.
Individuální sezení s dětmi vždy kombinuji s poradenskými konzultacemi pro rodiče. Je výhodné, když se poradenských sezení účastní oba rodiče; mohou, ale nemusí na ně chodit oba společně.
Pokud hledáte prostor pro své dítě, kde se bude moci naučit dobře vnímat samo sebe, své pocity a potřeby a kde se bude také učit je dávat zdravým způsobem najevo, jsem tu pro Vás. Vy sami můžete na rodičovských sezení najít podporu; budete mít prostor vnímat sám/sama sebe v rodičovské roli; vnímat své pocity a potřeby a také lépe porozumět jednotlivým členům Vaší rodiny, aby se vám všem společně spokojeněji a radostněji žilo.
Pokud však hledáte jasné a univerzální rady, návod na dítě nebo někoho, kdo dítě „opraví“, nic z toho nenabízím.
U dětí mladších 6 let preferuji spolupráci pouze s rodiči. V rámci ní mohou rodiče získat nový pohled na dítě, výchovu a vztahy v rodině, což samo o sobě pomáhá změně v celé rodině i na straně dítěte.
Individuální psychoterapie dospívajících
Dospívání je bouřlivé období plné změn. Mladý člověk hledá sám sebe, buduje svou identitu. Spolu s tím hledá i své místo ve světě a snaží se budovat si postupnou nezávislost na rodičích a dalších významných dospělých. Jeho nervová soustava se dynamicky vyvíjí, stejně jako jeho prožívání, které je často plné náhlých a intenzivních emocí. V tom všem si dospívající zaslouží podporu. I u dospívajících vnímám individuální psychoterapii jako dlouhodobější proces.
Míra spolupráce s rodiči je individuální. Závisí na věku dospívajícího, jeho přání a také přání rodičů.
Dospívající se mnou nejčastěji řeší:
- Potíže ve vztahu k sobě, pochybnosti o sobě, nízké sebevědomí
- Intenzivní pocity strachu, studu, smutku nebo naštvání
- Vztahy v rodině, s vrstevníky a učiteli
- Otázky vlastní identity (kdo jsem, kam směřuji, co mě baví aj.)
Psychologické poradenství
Nejčastěji je využíváno rodiči jako významný doplněk individuální psychoterapie dětí a dospívajících. Může být vhodné v případě, kdy člověk přichází s jasně formulovanou a ohraničenou otázkou (např. Jak sdělit dětem, že se rozvádíme? Jak přistupovat k 3 letému dítěti, když se vzteká? apod.). Psychologické poradenství bývá často krátkodobé.